Konferencje
Konflikt. Kryzys. Wojna - 9-10 kwietnia 2013

Konflikt. Kryzys. Wojna - 9-10 kwietnia 2013

Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UKW oraz Komendant Joint Force Training Centre NATO zapraszają w dniach 9 – 10 kwietnia 2013 r. do udziału w konferencji naukowej, która odbędzie się w Zespole Pałacowo - Parkowym w Runowie Krajeńskim, pt. 

Konflikt – kryzys – wojna. Bezpieczeństwo w perspektywie globalnej i regionalnej

Do głównych zjawisk determinujących współczesne sytuacje konfliktowe i kryzysowe można zaliczyć: zderzenie cywilizacji, wywoływane głównie poprzez pozornie nierozwiązywalne konflikty ideowo – religijne i kulturowe; umiędzynarodowiane konflikty wewnętrzne wybuchające lokalnie z wszelkich możliwych powodów; wzrost znaczenia międzynarodowych organizacji przestępczych, które dążąc do maksymalizacji zysków stosują wszelkie środki do użycia siły zbrojnej w dużej skali włącznie. Nie należy zapominać o innych przesłankach konfliktogennych, przede wszystkim w wymiarze lokalnym i regionalnym, jak problemy demograficzne, spory plemienne, głód i ubóstwo, wewnętrzna i regionalna niestabilność polityczna, problemy z dostępem do wody. Autonomicznymi są problemy ekonomiczne, w tym zwłaszcza pogłębiające się nierówności społeczne i ekonomiczne, narastający kryzys surowcowy w świecie, kwestie bezpieczeństwa energetycznego, czy w końcu problemy finansowe państw, turbulencje systemów bankowych, dyktat „rynków finansowych”

W związku z powyższym proponujemy główną uwagę pragniemy poświęcić zagadnieniom:

  • Przyczyny i uwarunkowania konfliktów współczesnego świata,
  • Formy i metody rozwiązywania, i minimalizowania konfliktów (prawne, ekonomiczne, kulturowe, wojskowe),
  • Rola państw organizacji i społeczności międzynarodowych w rozwiązywaniu konfliktów,
  • Instrumenty militarne w rozwiązywaniu współczesnych konfliktów,
  • Organizacje pozarządowe a współczesne konflikty lokalne i regionalne.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji zapraszamy do przedstawiania referatów bądź komunikatów naukowych, organizatorzy przewidują wydanie materiałów pokonferencyjnych w postaci recenzowanej monografii.

Kierownik naukowy konferencji: dr Sławomir Sadowski
Sekretarze konferencji: dr Kamila Sierzputowska, dr Łukasz Jureńczyk