Konferencje
Tourism, Wellbeing and Ecosystem Services - 19 - 21 maja 2014

Tourism, Wellbeing and Ecosystem Services - 19 - 21 maja 2014

W dniach 19-21.05.2014 r. w Warszawie odbyło się konferencja naukowców zrzeszonych w programie (COST) pt. Tourism, Wellbeing and Ecosystem Services (TObeWELL). Organizatorami spotkania byli: z ramienia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dr hab. prof. nadzw. Anna Dłużewska oraz dr hab. Maciej Dłużewski reprezentujący Uniwersytet Warszawski.

W trzydniowej konferencji wzięło udział ponad 50 przedstawicieli instytucji naukowych (m.in. Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Włoch, Portugali, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Malty, Bułgarii, Węgier, Słowenii, Estonii, Rumunii, Danii, Finlandii i Izraela). Polskę reprezentowali pracownicy Zakładu Geografii Turystyki w Instytucie Geografii UKW.

Obrady podzielono na część plenarną i warsztatową – w mniejszych grupach roboczych. W części plenarnej dyskutowano między innymi nad możliwościami rozwoju różnych form turystyki w obszarach przyrodniczo cennych na świecie. Ekspertami zaproszonymi do wygłoszenia wykładów sesji plenarnej byli: prof. dr hab. Piotr Migoń z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. dr hab. Artur Magnuszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Omawiano również bieżące i  planowane działania w ramach programu COST.

W części warsztatowej, uczestnicy zastanawiali się nad związkami i interakcjami pomiędzy turystyką, środowiskiem naturalnym a dobrostanem społeczeństwa (ang. wellbeing). Obradowały cztery grupy robocze, z których pierwsza i druga zajmowała się wyżej wymienionymi zagadnieniami w ujęciu teoretycznym i metodologicznym. Członkowie grupy trzeciej omawiali wyzwania związane z aktywizacją turystyczną i rekreacyjną osób starszych. Grupa czwarta pod przewodnictwem dr hab. prof. nadzw. Anny Dłużewskiej i prof. Anji Diekmann z Université libre de Bruxelles (Belgia), analizowała politykę prowadzoną na różnych szczeblach administracyjnych krajów należących do projektu, w zakresie ochrony środowiska naturalnego, przy jednoczesnym promowaniu turystyki i jej wpływu na jakość życia. Zwracano uwagę zwłaszcza na dokumenty strategiczne pozwalające wdrożyć „dobre praktyki”  we wspomnianym zakresie.

W programie konferencji znalazł się również objazd terenowy obejmujący obszary o funkcji turystycznej  leżące nad Zalewem Zegrzyńskim i rzeką Narew ( m.in. Zamek w Pułtusku, gdzie odbyła się cześć warsztatowa konferencji).