Konferencje

Sympozjum Filozoficzne 24 marca 2015

Oddział Bydgoski PTF oraz Instytut Filozofii zapraszają na Sympozjum Filozoficzne:

"Inspiracje i prowokacje metafizyczne" w dniu 24 marca, wtorek, 2015 roku:
wykład I (przedpołudniowy) w s. 10 na ul. Ogińskiego 16;
wykłady II i III (popołudniowe) aula 240 a, Biblioteka UKW

Wykłady wygłosi dr Stanisław Majdański
wprowadzenie – Sympozjum Filozoficzne, 24 marca 2015
Celem sympozjum jest spojrzenie ze współczesnej perspektywy na osiągnięcia filozoficzne Szkoły Lubelskiej, tj. w kontekście sytuacji w świecie człowieka na początku XXI wieku. Mamy tu na uwadze głównie kontekst filozoficzny, ale także szerszy ogólno-kulturowy.
Szkoła Lubelska związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim wypracowała ważną i znaną w świecie wersję tomizmu egzystencjalnego. Filozofowie tej szkoły rozwijali filozofię chrześcijańską i wypracowywali gruntowne podstawy dla życia intelektualnego w powojennej Polsce. Szkoła Lubelska wymieniana jest jako jedna z czterech głównych szkół neotomizmu w XX wieku obok tomizmu lowańskiego, transcendentalnego i analitycznego.
Wykłady Sympozjum skupiają się na trzech sferach tych osiągnięć – metodologicznej, metafizycznej i etycznej. Pierwszy wykład dotyczy ogólnej metodologii nauk i metafizyki, którą wypracował Stanisław Kamiński. Kamiński dokonał tego w konfrontacji z neopozytywizmem i marksizmem. Drugi wykład dotyczy wypracowanej przez o. Mieczysława A. Krąpca metafizyki egzystencjalnej, która wychodzi od intelektualnej intuicji istnienia. Trzeci wykład nawiązuje do koncepcji etyki Tadeusza Stycznia, która mieści się w szerokim nurcie personalizmu i odwołuje się do koncepcji osoby ludzkiej Karola Wojtyły.
Dr Stanisław Majdański, który poprowadzi wykłady, słynął na Wydziale Filozofii KUL jako inspirujący i prowokujący dydaktyk – jako ten, który inspiruje i prowokuje do uważnych spojrzeń, głębokich wglądów, rozszerzania horyzontów intelektualnych. Ponadto jako wieloletni wykładowca KUL-u znał osobiście tych twórców Szkoły Lubelskiej i potrafi ukazywać nie tylko ich koncepcje filozoficzne, ale także ich postaci, osobowości także od strony anegdotycznej. Sądzimy, że spotkanie z nim może być niebywałą sposobnością do poznania rozmaitych okoliczności życia, pracy i niepowtarzalnej aury, jak panowała w tym środowisku i kształtowała także Karola Wojtyłę.

Program Sympozjum:

11:15 – 12:15 w s. 10 na ul. Ogińskiego
„W stronę racjonalności: przewrotność filozoficznych pojęć?”.
Dyskusja 12:15 – 13:15
Przerwa 13:15 – 15:15
15:15 – 16:15 aula 240 a, Biblioteka UKW
„Wielka tajemnica metafizyki: w nawiązaniu do Mieczysława A. Krąpca”.
Dyskusja 16:15 – 17:00

Przerwa 17:15 – 17:30
17:30 – 18:30
„U źródeł i podstaw etyki – w nawiązaniu do Tadeusza Stycznia”.
Dyskusja 18:30 – 19:15

Przewodniczący Zarządu Oddziału Bydgoskiego PTF
Dr hab. Marek K. Siwiec, prof. nadzw.
Dr. hab. Ryszard Mordarski, prof. nadzw.,
członek Zarządu Oddziału Bydgoskiego PTF
Dyrektor Instytutu
Dr. hab. Dariusz Łukasiewicz, prof. nadzw.
Ryszard Mordarski, Marek Kazimierz Siwiec