W dniach 5-7 listopada 2015 roku zapraszamy na Ogólnopolską Konferencję Naukową Janina i Tadeusz Kotarbińscy: Racjonalność w myśleniu i działaniu. Konferencja organizowana przez Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy odbędzie się w Auli Mikotoksyn (ul. Chodkiewicza 30).
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE KONFERENCJI:
Tadeusz Kotarbiński (1886-1981) był jednym z najznakomitszych filozofów analitycznych; przedstawiciel Szkoły Lwowsko-Warszawskiej; wybitny filozof, logik i etyk, niezrównany nauczyciel i pedagog; m.in. przewodniczący Polskiego Towarzystwa Filozoficznego (1927-75), prezes Polskiej Akademii Nauk (1957-62) oraz przewodniczący Międzynarodowego Instytutu Filozoficznego (1960-63).
Zasłynął jako twórca systemu filozoficznego zwanego reizmem, będącego rodzajem materialistycznego monizmu, mającego swoje podstawy w semantycznych analizach pojęć filozoficznych. Nie do przecenienia jest również jednak jego wpływ na filozofię praktyczną, a zwłaszcza na etykę stosowaną i prakseologię współczesną. Wśród jego prac wyróżnia się podręcznik Elementy teorii poznania, logiki formalnej i metodologii nauk, który stał się dla kolejnych pokoleń polskich filozofów wzorem intelektualnego rygoru i wysokiej kultury myślenia. Natomiast książeczka Sprawność i błąd uczyła ścisłości i precyzji w formułowaniu problemów filozoficznych, a Medytacje o życiu godziwym ukazały najwyższe wzorce postępowania moralnego, służące uczciwemu i czcigodnemu życiu o charakterze mądrościowym.
Janina Kotarbińska (1901-1997), znana przed II wojną światową jako Dina Sztejnbarg-Kamińska podzielała główne założenia Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, współpracując z mężem na polu semiotyki, logiki, filozofii nauki i metodologii nauk.Dlatego zapraszając do refleksji nad bogatą spuścizną filozoficzną Janiny i Tadeusza Kotarbińskich, chcemy skoncentrować się na głównych obszarach ich zainteresowań filozoficznych i naukowych:
- koncepcja filozofii (różnorodność dyscyplin filozoficznych)
teoria reizmu (monizm ontologiczny, fizykalizm) - logika (podział rozumowań) i historia logiki
- metodologia nauk (klasyfikacja nauk, filozofia vs. nauki szczegółowe)
- etyka (etyka niezależna, teoria życia godziwego i koncepcja spolegliwego opiekuna)
- prakseologia (teoria sprawnego i racjonalnego działania)
- teoria znaku oraz problem indeterminizmu w naukach przyrodniczych i humanistycznych
Zgłoszenia na konferencję prosimy składać do 30 września 2015 roku na adres: ryszard.mordarski@gmail.com
Rejestracja i opłaty:Wszystkie wystąpienia uczestników konferencji zamierzamy opublikować w tomie pokonferencyjnym (oczywiście po pozytywnych recenzjach zewnętrznych i zastrzegając sobie prawo wyboru tekstów). Zgłoszenia na załączonym formularzu oraz abstrakt referatu prosimy przesyłać na adres: Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy, ul. Ogińskiego 16, 85-061 Bydgoszcz lub pocztą elektroniczną na adres: ryszard.mordarski@gmail.com do dnia 30 września 2015 roku.
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. i należy ją wpłacić na konto: Kredyt Bank SA O/Bydgoszcz 92 1500 1360 1213 6001 8602 0000 z dopiskiem: „KOTARBIŃSKI” (tylko po wysłaniu opłaty z konta uczelni można będzie otrzymać fakturę).
Opłata obejmuje, obiad 05, 06 i 07 listopada, uroczystą kolację 05 listopada, i kolację 06 listopada, a także publikację artykułu w recenzowanej monografii pod warunkiem pozytywnej recenzji. Nocleg prosimy rezerwować po podaniu dokładnej daty pobytu.
KOMITET NAUKOWY:
Prof. Jacek J. Jadacki – Uniwersytet Warszawski
Prof. Ryszard Kleszcz – Uniwersytet Łódzki
Dr hab. Dariusz Łukasiewicz – prof. UKW - przewodniczący
Prof. Roger Pouivet – CNRS & Université de Lorraine, Francja
Prof. Jan Woleński – prof. emerytowany Uniwersytet Jagielloński
KOMITET ORGANIZACYJNY:
Dr hab. Ryszard Mordarski – prof. UKW - przewodniczący
Dr hab. Wojciech Torzewski – prof. UKW
Dr Sylwester Warzyński – UKW