Przerabianie historii w powojennej literaturze anglojęzycznej
Katedra Kultury Współczesnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego był organizatorem konferencji naukowej z cyklu „Kino polskie – wczoraj i dziś”.
W 2009 roku przypadła 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Filmy o wojnie i okupacji mają zapewnione miejsce w polskiej kinematografii nie tylko ze względu na duży udział procentowy w całości produkcji, ale również dlatego, że były to często utwory znaczące artystycznie, ważne dla Polaków, budzące spory i dyskusje, będące dzisiaj ważnym źródłem wiedzy o polskiej rzeczywistości po 1945. Posiadały wymiar historyczny, ale służyły często do odpowiedniego naświetlania wątków propagandowych. Inne z kolei opowiadały o współczesnych Polakach.
Były elementem zmagań o utrwalanie, kreowanie i rekonstruowanie polskiej pamięci i tożsamości. Oprócz filmów dotykających przede wszystkim kwestii historycznych i politycznych istniały także dzieła, które przyjmowały perspektywę egzystencjalną, psychologiczną czy moralną, pokazywały człowieka postawionego w sytuacji wojny, spowodowanych przez nią trudnych i często nierozstrzygalnych wyborów. Mamy nadzieję, że uczestnicy konferencji zechcą podjąć refleksję nad tematyką, gatunkami, środkami filmowego wyrazu, recepcją, kontekstem historycznym, społecznym, politycznym i psychologicznym polskich filmów poświęconych II wojnie światowej.
Konferencja odbyła się w dniach 18-20 maja 2009 roku w Bydgoszczy.
dr hab. Piotr Zwierzchowski, prof. nadzw.
dr Daria Mazur
dr Mariusz Guzek (Instytut Nauk Politycznych UKW)