Konferencje
MECHANIZM POWTÓRZENIA W TEKŚCIE ARTYSTYCZNYM
Mechanizm powtarzalności jednostek tekstowych traktowany jako kod, powtórzenie jako ekwiwalencja, zademonstrowanie funkcji powtórzenia w tekście to tylko zalążek tematów, które zostały poruszone podczas konferencji naukowej, która odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego 15-16.10.2009 r.
"Rewitalizacja drogi wodnej Wisła-Odra szansą dla gospodarki regionu"
Zainteresowanie tematem rewitalizacji dróg wodnych nieustannie rośnie. Dlatego Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zorganizował kolejną konferencję naukową poświęconą temu przedsięwzięciu. W trakcie 2-dniowego sympozjum uczestnicy wzięli udział w debacie plenarnej oraz w rejsie statkiem wycieczkowym z jednoczesnym zwiedzaniem miast.
EDUKACJA I PRACA - konteksty – wyzwania – antynomie
Problematyka edukacji i pracy w kontekście wyznań i antynomii poruszona została podczas konferencji naukowej w Ciechocinku 14-15 kwietnia 2008 roku. Organizatorem spotkania był Zakład Pedagogiki Pracy i Andragogiki UKW.
Seminarium: Zdolności uczenia się uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum
Celem naukowym konferencji naukowej, która odbyła się 26 listopada 2009 r. w campusie UKW było dokonanie diagnozy poziomu i właściwości zdolności uczenia się oraz motywacji i stosowanych strategii uczenia się uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Dodatkowo przedstawione zostały wyniki badań przeprowadzonych w tym temacie.
Język - Tekst - Kultura
Tekst jako jednostka językowa, jego typy, gatunki i organizacja, a także problem spójności tekstu i sytuacja aktu mowy – to niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej. Wykłady odbędą się 19-20 października w Bydgoszczy.
Językowe i kulturowe dziedzictwo Wielkiego Księstwa Litewskiego MILLENIUM LITWY
W celu upamiętnienia 1000-lecia pierwszej wzmianki o Litwie w źródłach pisanych, tysięcznej rocznicy śmierci Brunona z Kwerfurtu oraz 440-lecia Unii Lubelskiej UKW był organizatorem międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się 16-17 listopada 2009 r. w pałacu w Ostromecku.
Wychowawcy i ich kompetencje w okresach przemian edukacyjnych
Aby zapoznać się z aktualnym problemem kompetencji pedagogów w okresie przemian edukacyjnych, należało uczestniczyć w konferencji naukowej związanej z tym tematem.
Człowiek, cierpienie, wartość w myśli Jana Pawła II. Pytania o miejsce i rolę chrześcijaństwa w życiu i kulturze współczesnej
Inspiracją do zorganizowania konferencji naukowej była 10 rocznica pobytu w Bydgoszczy Papieża Jana Pawła II. Jej celem jest ukazanie rozmaitych motywów i przesłań z myśli Jana Pawła II z formami dialogu, jaki toczy chrześcijaństwo z życiem i kulturą współczesną.
Internet w psychologii – Psychologia w Internecie
Jaką rolę pełni we współczesnym świecie Internet i jaki ma związek z rozwojem badań psychologicznych, zależność między mediami a komunikacją społeczną – to tematy przewodnie konferencji naukowej, której współorganizatorem było UKW.
Istnieć w kulturze...Między teorią a praktyką edukacyjną
Paradygmaty kultury, znaczenie w edukacji polonistycznej kultury regionu, kultura alternatywna środowisk niepełnosprawnych to tematy, które zostały szczegółowo omówione podczas konferencji zorganizowanej w Instytucie Filologii Polskiej UKW. Konferencja miała wymiar zarówno teoretyczny, jak i warsztatowy.
Murawy kserotermiczne regionu kujawsko-pomorskiego – stan zachowania, ochrona i perspektywy
Z okazji 40-lecia Uczelni Wydział Nauk Przyrodniczych i Katedra Botaniki zorganizował konferencję naukową ‘’Murawy kserotermiczne regionu kujawsko-pomorskiego - stan zachowania, ochrona i perspektywy’’. W trakcie wykładów zaprezentowana została wystawa zdjęć autorstwa uczestników ilustrujących gatunki i zbiorowiska ciepłolubnych muraw.